Spodnie narciarskie z różnymi membranami

By spodnie narciarskie chroniły nas przed chłodem i wilgocią, muszą być wykonane z najlepszych jakościowo materiałów. W tym przypadku doskonale sprawdza się materiał z membraną. To właśnie membrana odpowiada za wszystkie najlepsze parametry spodni narciarskich. Na rynku znajdziemy jej kilka odmian.

Spodnie narciarskie z membraną

Na rynku znajdziemy membrany tzw. mikroporowate oraz membrany hydrofilowe. Każda z nich nadaje inne właściwości spodniom narciarskim.

 

Membrany z mikroporami, jak nazwa wskazuje, składają się z mikroskopijnych porów, które to są na tyle niewielkie, że nie przepuszczają nawet tych najmniejszych cząsteczek wody. I pomimo takich właściwości, są też w stanie doskonale wentylować. To z kolei pozwala wydostać się na zewnątrz wytworzonej podczas wysiłku parze wodnej (odparowany pot z powierzchni skóry). Membrany mikroporowe świetnie także zabezpieczają przed wiatrem. Minusem tego typu membran jest to, że czasami podczas prania ulegają one zapchaniu, przez co membrana traci swoje właściwości.

 

Membrany hydrofilowe nie posiadają porów, przez co z kolei zaliczane są do membran w 100% wodoodpornych. Jednak taka ich budowa nie sprawia, że nasza skóra nie oddycha. Zjawisko to nadal zachodzi, tylko że na zasadzie tzw. osmozy. Tu konieczna jest różnica ciśnienia, która powstaje przy różnicy temperatur. Jednym z przykładów membran hydrofilowych jest tzw. Sympatex (nowoczesna membrana z poliestru, która dodatkowo jest w 100% biodegradowalna). Na pewno zwróci ona uwagę wszystkich eko-narciarzy.