Saperka wielofunkcyjna – do czego jeszcze można ją wykorzystać?

Saperki należą do podstawowych narzędzi niezbędnych do survivalu. Trudno z tym dyskutować. Ich używanie może z pewnością ułatwić przetrwanie. W ostatnich latach można zaobserwować silne odejście od zwykłych saperek oraz zastępowanie urządzeniami wielofunkcyjnymi. Saperki 4w1 czy nawet 6w1 nikogo już nie zaskoczą. Jakie jeszcze funkcje może pełnić takie narzędzie?

Piła

Saperka może być używana także jako piła. Najczęściej jeden z jej boków jest wyposażony w ostre zęby. Wyglądają one dokładnie tak, jak zęby piły do drewna lub metalu. Oczywiście jej używanie nie jest równie wygodne jak w przypadku używania zwykłych narzędzi. Jest jednak skuteczne. Przy pomocy takiego połączenia piły i saperki można z powodzeniem pociąć drewno na ognisko albo zbudowanie prowizorycznego szałasu.

Kilof

Bardzo wiele modeli saperek można zamienić w kilof. Ostre zakończenie skutecznie pomaga w rozbijaniu kamieni czy niewielkich skał. Kilof przyda się do tego, by kopać w trudnym terenie. Niektóre z saperek mają nawet dodatkowe ostrze, które jest przez większość czasu utrzymywane wzdłuż trzonka saperki. Gdy jest potrzebny, wystarczy po prostu go opuścić.

Łapka do wyciągania gwoździ

Kolejną ciekawą funkcją saperek może być możliwość wyciągania gwoździ. Narzędzie to jest wyjątkowo prosto wykonane. Po prostu w łyżce łopaty znajduje się niewielki otwór. Należy umieścić w nim łepek gwoździa, a następnie go podważyć. To rozwiązanie pozwala szybko i bez problemów pozbyć się nawet najdłuższych gwoździ. Dźwignia skutecznie poradzi sobie nawet z gwoźdźmi, które są wbite bardzo głęboko i są zardzewiałe.

Kompas

Wielofunkcyjne saperki często są wyposażone w kompas. Jest on niezastąpiony w outdoorze, więc koniecznie trzeba go mieć ze sobą. Nie ma jednak powodu, by nosić go oddzielnie. Może znajdować się po prostu w trzonku saperki. Dzięki temu na pewno się nie zgubi. To ważne podczas każdej wyprawy – nawet tej najkrótszej. Kompas w razie czego pomoże odnaleźć się w terenie.

Otwieracz do puszek

Kolejną ciekawą funkcją saperek może być otwieracz do puszek. Znajduje się on zwykle z boku łopaty. Otwieracz jest niewielki i niepozorny, ale jest ostry. Można z powodzeniem używać go do otwierania nawet najbardziej upartych konserw. Jest to narzędzie, o którym łatwo zapomnieć, ale równocześnie jest ono bardzo potrzebne. Teoretycznie puszkę można otworzyć także nożem, ale każdy survivalowiec wie, że w ten sposób można zniszczyć dobre ostrze. Lepiej jest więc sięgnąć po przeznaczony wyłącznie do tego celu otwieracz, który jest częścią saperki.