Najbardziej efektywne ćwiczenia na siłowni

Przygoda z siłownią to wydarzenie, które może wpisać w swoje CV niemal każdy nastolatek. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w młodości prawdopodobnie wykonywali ćwiczenia w sposób niebezpieczny bez dbałości o szczegóły związane z prawidłowym, technicznym wykonaniem ćwiczenia. Istnieje obawa, że dopiero po latach wyjdą na jaw błędy przeszłości, które spowodowały bolesność kręgosłupa, która jest najczęstszym schorzeniem, uznanym nawet obecnie za chorobę cywilizacyjną.

Wyciskanie w leżeniu na maszynie Smitha

Nacisk na klatkę piersiową, jaki gwarantuje wyciskanie sztangi przy użyciu tzw. maszyny Smitha, świetnie i w bezpieczny sposób zaangażuje mięśnie klatki piersiowej, bicepsa oraz tricepsa oraz będzie lustrzanym odwzorowaniem ruchów, które występują podczas ćwiczenia tradycyjnych pompek. Z uwagi na pionowe suwanie sztangi zabezpieczonej przez dwie stalowe rurki wyłączona jest możliwość wahania sztangi, które jest podstawowym błędem podczas wykonywania powyższego ćwiczenia wolnym ciężarem z ławka pod sztangę (sportbody.pl/product-pol-25843-ls3859-lawka-pod-sztange-hms.html).

 

Maszyna do wiosłowania

 

Wprawienie ruchów, które imitować będą wiosłowanie na łódce będzie świetnym sposobem na zaktywizowanie mięśni nóg, grzbietu oraz brzucha. Podobne ruchy można uzyskać korzystając z dolnego wyciągu w pozycji siedzącej, zastosowawszy nachwyt, jednak nie zaangażuje to tak mocno mięśni nóg, jak w przypadku pracy na maszynie do wiosłowania.

 

Praca z własnym ciężarem

 

Podstawa kalisteniki zakłada, że najlepszym rozwiązaniem dla człowieka jest wykonywanie ćwiczeń z oporem własnego ciała. Takie rozwiązanie zagwarantuje prawidłowy i bezpieczny rozwój całego, dlatego też, podczas ćwiczeń na siłowni, nie należy zapominać o pompkach, podciąganiu na drążku, planku, czy też standardowych brzuszkach.