Szprychy rowerowe – profesjonalne i rekreacyjne przeznaczenie

Sport rowerowy jest niezwykle popularny zarówno w wersji zawodniczej, jak i rekreacyjnej. Kupując lub zlecając budowę roweru na zamówienie warto zwrócić uwagę na wydawałoby się mniej istotny szczegół – szprychy rowerowe. Ich odpowiedni dobór do formy i częstotliwości używania roweru, jest bardzo ważny dla prawidłowego jego funkcjonowania, a także dla bezpieczeństwa użytkownika.

Szprychy rowerowe do czego służą?

Są częścią koła rowerowego, która łączy obręcz z piastą. Cienkie druty, wykonane z różnych stopów, mają za zadanie utrzymanie prawidłowego profilu koła, co ma zasadnicze znaczenie dla bezpiecznej jazdy.

Każde odkształcenie koła jest spowodowane najczęściej małą wytrzymałością zastosowanych szprych rowerowych.

Jak dobiera się szprychy rowerowe do potrzeb rowerzysty?

Istnieje kilka rodzajów szprych rowerowych, które różnią się zastosowanymi do ich produkcji stopami metali oraz technologiami wykorzystanymi do wytworzenia.

Najwyższej klasy szprychy rowerowe aerodynamiczne są lekkie, niezwykle wytrzymałe i odporne na niekorzystny wpływ zamieniających się temperatur.

Dobrej jakości szprychy cieniowane i niecieniowane posiadają cechy zbliżone do aerodynamicznych, są jednak nieco tańsze ze względu na niższy koszt zastosowanych materiałów.

Najniższej klasy szprychy rowerowe ocynkowane są najtańsze i znajdują powszechne zastosowanie do budowy koła rowerowego w jednośladach przeznaczonych typowo do rekreacyjnego użytkowania.

Każdy rower składa się z części, których jakość decyduje o klasie i wytrzymałości, dlatego warto mieć trochę informacji, zanim podejmie się decyzję o konkretnym zakupie.

Polecamy szprychy rowerowe w CitySport.pl