Jaki łańcuch rowerowy będzie najlepszy

Prędzej czy później musimy wymienić w rowerze łańcuch. Najczęściej o doborze odpowiedniego łańcucha decyduje jego długość, czyli ilość oczek.

Jednak dzisiaj, kiedy rowery mają przeróżne przerzutki, są pojazdami skomplikowanym, i dlatego też i łańcuchy rowerowe przestały być czymś zwyczajnym.

Jeśli chodzi o dobór odpowiedniego łańcucha potrzeba nam poznać wiele jego danych technicznych, na pierwszy rzut oka wydaje się to skomplikowane. Jednak w praktyce odpowiedni łańcuch rowerowy da się wybrać bez większego problemu.

Odpowiedni łańcuch rowerowy musi doskonale pasować do ilości przełożeń w tylnej zewnętrznej przerzutce. Rower miejski ma tylko jedną tylną przerzutkę podczas gdy rowery górskie mają ich około 10 lub 6. Już ta ilość przerzutek powoduje, że łańcuchy rowerowe znacznie się od siebie różnią. Bowiem łańcuch do miejskiego roweru nie będzie pasował do górskiego i odwrotnie.

 

Łańcuchy rowerowe różnią się od siebie wspomnianą długością czyli ilością ogniw, jak również szerokością ogniw. Szerokość ogniw jest wewnętrzna i zewnętrzna i od tych parametrów też, w dużej mierze, zależy rodzaj łańcucha.

 

W doborze odpowiedniego łańcucha rowerowego pomoże nam znajomość naszego roweru i wiedza ile zębatek, czyli rzędów w danej kasecie, powinien mieć łańcuch. Łańcuchy, dla przykładu, 8 rzędowe pasują do kasety 8 rzędowej, a łańcuchy 6 rzędowe do 6 rzędowej kasety. Łańcuchy do rowerów starego typu, gdzie nie było kaset a wolnobieg, są w zupełnie innym typie niż te kasetowe.

 

Łańcuchy rowerowe różnią się też znacznie jakością, w niektórych przypadkach lepiej jest nie eksperymentować i zdecydować się na zakup łańcucha tego samego producenta, który wyprodukował napęd w naszym rowerze.