stroj judo

Kimono do judo – coś więcej niż strój startowy

Sporty walki są bardzo widowiskowe i poukładane. Panują w nich ścisłe reguły i określone ceremoniały. Takie na przykład kimono do judo nie może być poszarpane ani poplamione, bo oznaczałoby to brak szacunku dla strony przeciwnej.

Dlaczego kimono do judo jest takie istotne?

Można żartobliwie stwierdzić, że kimona do judo używa się w przypadku tej odmiany walk na macie, jako stroju służbowego. Bez niego żadna walka na tatami nie może się w ogóle odbyć. Kimono do judo stanowi pretekst do wyprowadzania ciosów. Chodzi o to, by chwytając za rękawy kimona przeciwnika tak nim zakręcić, by powalić go na plecy możliwie jednym ciosem lub techniką. Wygrywa ten, który powali konkurenta na tak zwany ippon.

A co w przypadku gdy w trakcie walki zostanie uszkodzony strój do judo?

W takiej sytuacji dopuszcza się dwa scenariusze. Pierwszy bardziej optymistyczny to naprawa stroju do judo z pomocą służb technicznych nadzorujących zawody. Drugi to po prostu wymiana stroju do judo na zapasowy. W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza się takie praktyki. Zawodnik, którego dżudoga uległa zniszczeniu musi mieć umieszczone na swoim kimonie do judo nazwisko i numer startowy.

Gdy spełni ten warunek, to może wracać na tatami. Sędziowie w takim wypadku patrzą na niego łaskawiej i zarządzają dłuższą przerwę. W końcu zniszczenie kimona to niczyja wina, a wynik ferworu walki i splot nieszczęśliwych zdarzeń. Nie ma sensu karać za to, któregokolwiek z zawodników. No, chyba że atak na kimono przeciwnika był celowy.