Kurtka na narty

Dobra kurtka na narty – podstawowe cechy

Każdy miłośnik jeżdżenia na nartach doskonale wie, że najważniejszym elementem ubioru, o którym nie można zapominać, planując wybranie się na stok, jest oczywiście kurtka na narty. Powstaje jednak bardzo szybko poważne pytanie, czym się taka kurtka powinna charakteryzować? Jakie funkcje musi ona realizować, aby odpowiednio dobrze spisywała się na stoku?

Zapewnienie ciepła

Podstawowym zadaniem, które stawiane jest przed każdą kurtką, jest zapewnienie sportowcowi odpowiedniego komfortu termicznego. Nie można w końcu zapominać o tym, że jazda na nartach to sport zimowy, który zrealizowany jest często w naprawdę niskich temperaturach powietrza. Odpowiednia ilość ciepła pochodząca z noszenia kurtki będzie miała wpływ nie tylko na samą możliwość jazdy, lecz także na płynącą z niej przyjemność.

Kurtka musi być wodoodporna

Kolejną bardzo ważną funkcją, którą muszą się charakteryzować wszystkie kurtki narciarskie, jest kwestia wodoodporności. Oczywiście nie chodzi tu o ochronę przed deszczem, ponieważ ryzyko takich opadów na stoku jest minimalne. Kurtka musi chronić przed wilgocią pochodzącą ze śniegu. Nie tylko tego padającego, lecz także tego, który może dostawać się na kurtkę poprzez wzniecanie go przez narty.

kurtka narciarska

Kurtka powinna być oddychająca

Oprócz tego, że kurtka narciarska musi być ciepła, a także wodoodporna, pamiętać również trzeba, że powinna ona być także oddychająca. Co to oznacza? Chodzi w tym wypadu o kwestie odprowadzania wilgoci generowanej przez ciało. Jeśli powstający w wyniku wysiłku pot nie będzie skutecznie odprowadzany z ciała może to prowadzić nawet do przeziębienia.