nordic walking - chodzenie

Co daje nordic walking?

Sport można uprawiać na wiele sposobów. Można biegać, pływać lub jeździć na rowerze. Jednak dopiero po poznaniu techniki chodzenia nordic walking można dostrzec jak bardzo proste i niewymagające były to sporty. Może się to wydać dziwne, jednak to zwykłe chodzenie z kijkami, jak wielu nazywa tę dyscyplinę sportu, jest znacznie bardziej wymagające dla ciała, niż można by sądzić na pierwszy rzut oka.

Jak zacząć przygodę z nordic walking

Aby zacząć ćwiczyć nordic walking niezbędne jest oprócz posiadania chęci i sportowego stroju jak w przypadku innych sportów, również posiadanie specjalnych kijków. Powstaje jednak pytanie, jakie kijki do nordic walking wybrać? Przecież nie mogą to być zwykłe kijki lub pierwsze z brzegu wzięte z półki. Skoro ich znaczenie w tym sporcie jest tak duże, również wybór konkretnego modelu musi mieć spore znacznie. I tak też właśnie jest, ponieważ dzięki kijkom aktywuje się znaczna część mięśni. Powoduje to konieczność dobrania ich przede wszystkim pod kątem posiadanego wzrostu. Drugim bardzo ważnym czynnikiem wyboru kijków jest materiał, z jakiego wykonane zostały chwyty, Powinny się one charakteryzować bardzo dobrą przyczepnością do dłoni.

Co to daje?

Jakie właściwie są zalety nordic walkingu? Co odróżnia ten sport od innych, na przykład od biegania? Główna różnica to stopień aktywizacji mięśni. Przy bieganiu w ruch wprawiane są głównie mięśnie nóg, plus dodatkowo nieco mięśni pleców, co łącznie daje około 65 ogółu posiadanych mięśni. Przy nordic walkingu używa się aż 90% mięśni.

A przecież jest to zwykłe chodzenie, jak to mawiają niektórzy. Tak duży stopień aktywizacji mięśni powoduje, że nordic walking jest sportem, który w ogromnym stopniu wpływa na sylwetkę, wagę ciała, a także na skuteczne obniżenie i ustabilizowanie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Nie można również zapominać o tym, że nordic walking poprzez lepsze dotlenienie organizmu wpływa w bardzo dobry sposób na prace mózgu, co wpływa doskonale na pamięć i funkcje logicznego myślenia oraz dzięki aktywności ruchowej na procesy odchudzania i przemiany materii.