rower szosowy

Wybieramy nowy rower szosowy

Wybór roweru szosowego wbrew pozorom nie jest łatwy. Wydawałoby się, że ktoś, kto decyduje się na zakup roweru szosowego, podjął już najtrudniejszą decyzję, czyli zdecydował się akurat na ten typ roweru. Oczywiście z różnych względów okazuje się jednak, że wybór roweru szosowego to zdecydowanie bardziej złożona sprawa.


Czym mogą różnić się rowery szosowe?Jeżeli chodzi o różnice pomiędzy rowerami szosowymi, to jeden rower szosowy od drugiego może różnić się oczywiście tym, czym większość rowerów różnić się między sobą może, czyli na przykład producentem, ceną oraz osprzętem. Są jednak ważniejsze czynniki, o których trzeba wiedzieć, i o których trzeba pomyśleć, a ostatecznie uwzględnić podczas wyboru roweru szosowego. Są to następujące rzeczy:

  • geometria ramy,
  • rozmiar ramy,
  • przeznaczenie roweru,
  • producent osprzętu.

Jak wymieniono wyżej, rower szosowy rowerowi szosowemu nie jest równy. Warto przyjrzeć się zatem różnicom pomiędzy rowerami na: https://www.greenbike.pl/rowery-szosowe-c-17.html


Na co mają wpływ cechy roweru szosowego?


Rozmiar roweru szosowego jest to oczywiście coś, co występuje również w przypadku innych rodzajów rowerów, jednak w przypadku roweru szosowego, warto dobrze sprawdzić rozmiar roweru, ponieważ producenci bardzo różnie ten rozmiar oznaczają. Jedni podają w centymetrach, inni mogą podawać w calach, jeszcze inni stosują rozmiarówkę typu S, M lub L. Dodatkowo może się okazać, że jeżeli jeździliśmy na rowerze górskim w rozmiarze M, to na przykład rower szosowy w rozmiarze M, może być zbyt mały bądź zbyt duży. Więc nie jest to uniwersalna miara. Dodatkowo geometria ma szalony wpływ na to, czy dany rower faktycznie w danym rozmiarze będzie nam pasował. Geometria może być bardziej agresywna i mniej wygodna. Może być również mniej agresywna, bardziej wygodna i przeznaczona raczej dla początkujących kolarzy. Dodatkowo rodzaj osprzętu ma znaczenie, jeżeli chodzi o przyszłe serwisowanie roweru.