Termosy – idealne na każdą porę roku

W czasie wspinaczki górskiej jednym z dość niezbędnych elementów wyposażenia staje się termos. Można w nim umieścić płyny lub nawet posiłki, które mogą dodać sił w trakcie dość dużego wysiłku fizycznego.

Termosy – funkcjonalność i wygoda

Te pojemniki termiczne wielu osobom kojarzą się wyłącznie z gorącymi napojami lub zupami. To prawda – termosy świetnie służą do ich przenoszenia w chłodniejsze dni, ale równie dobrze sprawują się także w czasie upałów. Ich izolacja sprawia bowiem, że zimna woda zachowa swoją niska temperaturę nawet po kilku godzinach (w przeciwieństwie do plastikowych butelek). Zawartość termosów zachowuje swą pierwotną temperaturę dzięki temu, że nie ma w nich możliwości wymiany ciepła przez konwekcję. Mają one bowiem podwójne ścianki spomiędzy których wypompowuje się wcześniej powietrze. Dzięki temu powstaje próżnia techniczna, czyli idealny izolator.

Jakie parametry termosów są równie ważne?

Oprócz wyżej opisanej próżni, na właściwości termiczne termosów wpływa mają także:
– grubość ścianek – powinny być one dość cienkie, co ograniczy wymianę ciepła przez przewodzenie,
– pokrycie ścianek substancją dobrze odbijającą światło, co ograniczy
wymianę ciepła na skutek promieniowania,
– korek, który ma zapewniać pojemnikowi maksymalną szczelność.
Wybierając termos dla siebie warto zwrócić uwagę na te właśnie elementy, gdyż będą miały one później wpływ na to, czy pojemnik termiczny będzie odpowiednio spełniał swoje zadanie.