żywność liofilizowana crumble

Liofilizowane jedzenie – co to jest?

Każdy rozsądnie planowany dłuższy wypad w góry lub do lasu wymaga zabrania ze sobą odpowiedniej ilości prowiantu. W tym celu wiele osób decyduje się na wykorzystywanie żywności liofilizowanej. Podpowiadamy, dlaczego warto się zdecydować na takie rozwiązanie.

Czym jest jedzenie liofilizowane?

Najprościej rzecz ujmując, jest to żywność poddawana procesowi liofilizacji (https://www.polarsport.pl/sprzet-turystyczny/camping/liofilizaty.html). Ów proces polega na zamrażaniu produktów żywnościowych w temperaturze -40° C, a następnie na jej umieszczaniu w komorze próżniowej. Skutkiem takiego postępowania jest przejście cząsteczek lodu w stan gazowy. Co ciekawe, liofilizaty, powstały z myślą o astronautach, którzy mieli je spożywać podczas kosmicznych lotów. W dniu dzisiejszych tego typu produkty znajdują znacznie szersze zastosowanie, najczęściej są spożywane podczas przebywania w wymagających warunkach. Przykładowo, może to być survivalowy wypad do lasu lub dłuższa wyprawa w górach. Tego rodzaju żywność umożliwia szybki i bezproblemowe spożycie pełnowartościowych posiłków. Ponadto, dzięki niej można zrezygnować lub ograniczyć spożywanie niezdrowych, gotowych dań, które przygotowuje się w kilka minut.

żywność liofilizowana

Zalety żywności liofilizowanej

Liofilizowane jedzenie to kategoria produktów wykazująca szereg zalet. Po pierwsze, jak wspomniano powyżej sprawdzają się w przypadku miłośników survivalowych wypadów oraz długich górskich wędrówek. Ponadto, zdają egzamin podczas pokonywania dłuższych tras rowerowych, które biegną z dala od cywilizacji. Inne zalety opisywanych produktów żywnościowych to między innymi:

  • komfort – proces liofilizacji sprawia, że waga żywności maleje o ponad 80%. Dzięki temu jej transportowanie, na przykład w plecaku nie sprawia żadnego kłopotu.
  • wysoka jakość – liofilizaty zachowują składniki odżywcze produktów poddawanych opisywanemu procesowi. Taka żywność jest energetyczna i zawiera niezwykle cenne witaminy oraz minerały.
  • trwałość – proces liofilizacji sprawia, że produkty żywnościowe zyskują znacznie dłuższy termin przydatności do spożycia.