kije Nordic Walking

KIJKI DO NORDIG WALKING – JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIE ?

Nordic walking to forma aktywności fizycznej polegająca na marszu przy użyciu kijów służących do odpychania się. Pozwala na zaangażowanie niemalże 90% mięśni, z jednoczesnym odciążeniem stawów oraz kręgosłupa. W sporcie tym bardzo ważna jest odpowiednia technika. Ewentualne nieprawidłowości mogą przyczyniać się do powstawania różnego rodzaju dolegliwości bólowych i dyskomfortu. To samo tyczy się kijków. Muszą być dobrane nie tylko do wzrostu, ale także do nawierzchni, po której będziemy spacerować.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie Kijków?

Aby wybrać idealne kije do nordic walking, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim, powinny one być wyposażone w rękawiczki, a nie tylko asekuracyjne paski. Pełnią one bowiem bardzo ważną funkcję – w momencie wyrzutu kija za siebie muszą przylegać idealnie do dłoni. Trzeba zwrócić także uwagę na rodzaj materiału, z którego kijki zostały wykonane. Te zrobione z aluminium świetnią sprawdzą się dla amatorów, gdyż są lekkie i jednocześnie najtańsze. Natomiast kije z domieszką carbonu lub w całości carbonowe są najlżejsze, przy czym świetnie tłumią drgania, a także charakteryzują się dużą plastycznością. Ich cena rośnie adekwatnie do zawartości włókna węglowego.

kije Nordic Walking

Jak ustawić kije do wzrostu?

Gdy mamy już wybrane idealne kijki, należy dopasować je do naszego wzrostu. Po ustawieniu ich pionowo i chwyceniu za rączkę, kąt ugięcia w łokciu powinien wynosić 90 stopni. Jest to wartość idealna dla intensywnych marszów. Osoby początkujące powinny zacząć swą przygodę z nordic walking od pozycji z kątem lekko rozwartym.