Czekan — zastosowanie i wskazówki dotyczące wyboru

Сzekan jest najważniejszym atrybutem alpinisty, bez którego nie można go uznać za wspinacza. Oto wskazówki dotyczące wyboru tego podstawowego elementu wyposażenia.

Zastosowanie czekana

Zacznijmy od tego, dlaczego topór lodowy jest w ogóle potrzebny wspinaczowi, skoro są kije trekkingowe.

Przy całej wygodzie kijków trekkingowych mają też pewne wady.

  • Po pierwsze, bardzo trudno się nimi targać, ale ten problem rozwiązuje zakup uchwytu z wysuwanym dziobem do jednego z kijów.
  • Po drugie, w bardziej stromym terenie trzeba umieć wbić dziób w lód, a można to zrobić tylko za pomocą czekana.

Poza tym topór lodowy pełni bardzo ważną funkcję — organizuje punkt asekuracyjny w zaśnieżonym terenie. Oczywiście można wbić w śnieg dwa patyki i wokół dwóch uchwytów zapiąć linę. Jednak ubezpieczanie się plastikiem czy cienkim aluminium nie bardzo odpowiada doświadczonemu wspinaczowi.

Siekiera lodowa może służyć także do rąbania lodu. Jednak wiele osób z jakiegoś powodu często o tym zapomina i kupuje super lekkie modele, które albo wbijają się w lód, albo się od niego odbijają.

Materiał wykonania dzioba czekana i jego kształt

Narzędzia techniczne zawsze mają problem ze zużyciem dzioba, natomiast nigdy tak się nie dzieje z dziobem czekana polarsport.pl. Z reguły nie używa się go do ocierania o skały i nie uderza się nim zbyt często. Jeśli więc raz w sezonie trafisz na kamień, po prostu go naostrz i dalej używaj swojej siekiery lodowej. W rzeczywistości wielu producentów w ogóle nie ostrzy dziobów, aby zapobiec obrażeniom. Przy okazji, jeśli zamierzasz używać siekiery lodowej w zimie, lepiej jest wyostrzyć ją samodzielnie. Jednak, najważniejsze jest, aby nie zawracać sobie głowy sposobem i materiałem ostrzenia dzioba (oczywiście, jeśli firma jest wystarczająco renomowana) — są znacznie ważniejsze szczegóły.

Warto jednak zastanowić się nad kształtem dzioba siekiery lodowej. Można wyróżnić trzy jej rodzaje.

  • Pierwszy, bez ugięcia, można zobaczyć na starożytnych toporach lodowych z drewnianymi trzonkami.
  • Topory lodowe przeznaczone na prostsze trasy, gdzie powinny służyć jako trzeci punkt podparcia i do samodzielnego trzymania się, mają zwykle dziób z dodatnim wygięciem. Ich główną zaletą jest wysoka skuteczność siekania w przypadku upadku.
  • Czekany z odwróconym dziobem lepiej nadają się do wbijania w lód. Tzn. wbijają się tak samo, ale dużo łatwiej jest je wyciągnąć. Jednak młotkować w ten sposób na twardym lodzie może być znacznie trudniej.

Niektórzy producenci oferują ciekawe rozwiązanie tego problemu — siekiery lodowe z wymiennymi punktami. Oczywiście taka konstrukcja jest nieco cięższa i trzeba pilnować, aby śruby były zawsze dokręcone. Ten wariant może mieć znaczenie dla turystów górskich, którzy mogą najpierw przez kilka dni iść po łagodnym lodowcu, a potem szturmować przełęcz. Majstrowanie przy elementach mocujących podczas wspinaczki to zły pomysł.