rower kross

Wybór roweru według wzrostu dziecka

Rozmiar rowerów dziecięcych, podobnie jak rowerów dla dorosłych, określa się na podstawie wzrostu rowerzysty, a nie jego wieku! Wzrost dzieci w tym samym wieku może się znacznie różnić. 

W przeciwieństwie do rowerów dla dorosłych, których rozmiar jest równy rozmiarowi ramy, rozmiar rowerów dziecięcych zależy od rozmiaru koła. W modelach z dużymi kołami dziecku, które jeszcze nie dorosło, trudno jest omijać przeszkody i gwałtownie hamować w razie niebezpieczeństwa. Dlatego sklep z rowerami to dobre miejsce, aby przed zakupem przeprowadzić prosty test. Jeżeli dziecko siedząc na rowerze sięga stopami do ziemi, a podczas jazdy nie unosi bardzo wysoko kolan, to model mu odpowiada.

Rowery z kołami 12″ i 14″

Rowery z 12-calowymi kołami to zazwyczaj pierwsze rowery dla dziecka. Jest przeznaczony dla dziecka o wzroście od 85 do 105 cm. Dla malucha najlepiej wybrać uproszczoną konstrukcję bez elementów, które mogą komplikować jazdę, takich jak wiele przełożeń, dźwigniowy tylny hamulec ręczny, lub przednie zawieszenie. Poczucie komfortu jest kluczowe na pierwszym rowerze, dlatego należy upewnić się, że rozmiar jest odpowiedni, a dziecko jest zadowolone z wyglądu rowerka. Rowery w tych rozmiarach często są wyposażone w boczne koła stabilizujące równowagę.

rower niebieski

Rowery z kołami 16″ 

Koła rowerów o średnicy 16 cali są odpowiednie dla wzrostu 100-115 cm lub wieku od 4 do 6 lat. Rama takiego roweru może być wykonana ze stali lub aluminium. Niektóre rowery (https://www.goride.pl/rowery) mają oba hamulce z uchwytami na kierownicę. Dzieci w wieku 4-6 lat mają już wystarczającą siłę, aby korzystać z takich hamulców, ale przed zakupem zalecamy upewnić się, że dźwignia hamulca jest specjalnie zaprojektowana dla małych rączek.