Plecaki górskie ze stelażem – wady i zalety

Zanim postawimy pierwszy krok na szlaku turystycznym w górach i oddamy się przyjemności przemierzania kolejnych kilometrów w zupełnej ciszy i często samotności, trzeba najpierw załatwić kilka spraw całkowicie formalnych, związanych z dobraniem dla siebie odpowiedniego plecaka. Na rynku dominującym plecakiem turystycznym są modele ze stelażem. Czym się one charakteryzują, czyli jakie są ich wady oraz zalety?

Plecaki górskie ze stelażem — zalety

Plecaki turystyczne ze stelażem charakteryzują się przede wszystkim bardzo mocną konstrukcją, usztywniając cały plecak, a jednocześnie odpowiednio rozkładając jego ciężar na ciele użytkownika – wypróbuj. Powoduje to, że taki model jest wprost idealny jako wersja w góry i na chodzenie po szlakach, ponieważ osoby je noszące mniej się meczą, a także w mniejszym stopniu odczuwają noszenie dużego bagażu na plecach.

Innego typu zaletą jest w tym wypadku fakt, że takie modele posiadają wiele skrytek i dodatkowych kieszonek, aby zmaksymalizować ich pojemność i pozwolić schować w nich jeszcze więcej rzeczy na wyjazd.
Nie da się również oczywiście zapomnieć o tym, że modele ze stelażem występują w naprawdę ogromnej ilości wersji kolorystycznych.

Wady plecaków górskich ze stelażem

Jak więc widać, modele ze stelażem posiadają wiele zalet. A jakie są w takim wypadku ich wady? Jakie są minusy korzystania z takich usztywnionych modeli?

Przede wszystkim jest to plecak dość drogi, więc nie każdy może sobie na niego pozwoli. Po drugie, z racji obecnego na nim stelażu, jest to plecak z reguł bardzo duży, co wyklucza go w wykorzystywaniu do małych wypadów poza miasto lub na rower. Na koniec pozostaje jeszcze kwestia tego, że takie plecaki są po prostu bardzo nieestetyczne, co sprawia, że podczas oficjalnych wyjazdów np. służbowych, nie mogą się równać z tradycyjną walizką.