Pedały rowerowe platformowe oraz zatrzaskowe

W poniższym artykule przyjrzymy się nieco bliżej dwóm rodzajom pedałów rowerowych: platformowych i zatrzaskowych. Każdy z rodzajów ma swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na wybór odpowiedniego dla siebie.

Pedały platformowe

Pedały platformowe niosą wiele korzyści przede wszystkim dla początkujących. W przeciwieństwie do pedałów zatrzaskowych nie potrzebujemy specjalnego obuwia, żeby ich używać. Dzięki nim bardzo łatwo wejdziemy i zejdziemy z roweru, a upadek na rowerze o takich pedałach nie będzie groźny, bo łatwiej zeskoczymy z roweru.

Początkujący lepiej wyrobią odpowiednią technikę jazdy, stosując właśnie ten rodzaj pedałów rowerowych. Trzeba jednak pamiętać, że ów typ pedałów nie jest pozbawiony wad. Jazda w terenie, szczególnie tym trudnym i wymagającym, może być utrudniona ze względu na mniejszą stabilność, którą zapewniają pedały platformowe (sprawdź dostępne modele na eRowery.pl). Ciężej również będzie wjechać, używając tych pedałów, na trudne technicznie wzniesienia.

Pedały zatrzaskowe

Pedały zatrzaskowe to sposób na zwiększenie efektywności obrotu i lepsze przenoszenie siły nóg na mechanizm napędzający rower. Dzięki specjalnemu obuwiu, które można wpinać w takie pedały, jazda na rowerze będzie zdecydowanie szybsza niż jazda przy użyciu pedałów platformowych, ale trzeba przyzwyczaić się do tego rodzaju pedałów i ćwiczyć wpinanie się w nie i wypinanie. Jest to szczególnie ważne podczas upadków, ponieważ wypięcie się z pedałów zatrzaskowych jest nieco dłuższe niż zwykłe oderwanie się obuwiem od pedałów platformowych. Buty wypinają się z takich pedałów mimowolnie (noga przesuwa się w kierunku bocznym i po prostu następuje wypięcie z pedałów), ale należy bezwzględnie poświęcić czas na opanowanie całego mechanizmu wypinania się. Bywa to czasochłonne.

Trzeba również zaznaczyć, że korzystanie z pedałów zatrzaskowych wiąże się z korzystaniem ze specjalnych butów, a w butach do jazdy na rowerze ciężej chodzić niż jeździć, dlatego zwykła przechadzka w takich butach będzie od nas wymagała nieco cierpliwości. Buty takie mają sztywną podeszwę i utrudniają chodzenie.