Kolarzówka kontra góral

Wybierając rower do miasta czeka rowerzystę nie lada wyzwanie. Potrzebuje on roweru, który będzie zapewniał mu najsprawniejsze poruszanie się po mieście, z zachowaniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i komfortu. Najczęściej wybierane w tym celu rowery to rower górski i szosowy.

Rower szosowy

Popularna kolarzówka jest bardzo często wybierana jako rower miejski. Powodem jest niezwykła prędkość rozwijana przez ten model, która gwarantuje szybkie i bardzo sprawne pokonywanie wyznaczonych odcinków drogi.
Niestety ze względu na swoją charakterystykę rower szosowy jest dość niewygodny. Szczególnie ze względu na posiadane cienkie koła, które z jednej strony zapewniają dużą prędkość ale jednocześnie na kiepskiej nawierzchni znacznie pogarszają komfort.

Rower górski

Drugim wyborem przy kupnie roweru miejskiego jest rower górski. Pierwotnie zaprojektowany w celach bardziej terenowych, doskonale spisuje się również w mieście. Świetne amortyzatory, duża liczba biegów i szerokie opony zapewniają rewelacyjną przyczepność i bezpieczeństwo podroży. Minusem roweru górskiego jest mała prędkość jazdy oraz niewygodna, pochylona pozycja, która w przypadku dłuższych odcinków może powodować nieprzyjemności ze strony kręgosłupa.

W przypadku wyboru roweru miejskiego konieczny jest zatem kompromis. Taki kompromis, który jest już indywidualną kwestią każdego rowerzysty, który musi rozważyć na jakich cechach roweru najbardziej mu zależy.