rower crossowy

Kiedy kupić rower crossowy?

Rower crossowy w ostatnim czasie trochę straciły na popularności, jednak według niejednego znawcy, wcale nie jest tak, że ich czas minął. Jeśli rowerzysta stoi przed zadaniem kupienia nowego roweru, nie ma zasadniczo co się zastanawiać nad tym, czy rower crossowy kupić, bo ostatnio nie są zbyt modne. Trzeba sobie odpowiedzieć na kilka ważniejszych pytań.

Co to jest rower crossowy?

Na samym początku musimy sobie powiedzieć, czym jest w ogóle rower crossowy, ponieważ nawet w samej tej grupie mogą występować istotne różnice. Ogólnie rower crossowy jest to rower, którego założenie było takie, aby rower ten umożliwiał jazdę w terenie dość mocno zróżnicowanym. Rower ten miał być stosunkowo lekki, mieć amortyzator oraz ogumienie z kategorii „gravelowych” (tak obecnie byśmy je nazwali, choć raczej warto zastanowić się nad tym, czy to gravele nie mają ogumienia „crossowego”), które umożliwia przemieszczanie się jednakowo po asfalcie, jak i w niezbyt trudnym terenie.

Kiedy kupić rower crossowy?

rower crossowy

Powyższa definicja sprawia, że nawet w ramach rowerów crossowych może pojawić się istotna różnica, jeśli idzie o ramę i ogólny wygląd. Czasem, kiedy dwa rowery crossowe postawimy obok siebie, to dla laika mogą wyglądać bardzo różnie. Wspólne są jednak założenia. Rower ma być możliwie wielozadaniowy, ale jedne modele są mimo wszystko bardziej nastawione na jazdę asfaltem, na przykład w mieście lub na jazdę w terenie, na przykład na wsi. Są również rowery bardziej zbliżone do trekkingów, czyli rowerów turystycznych


Zalety roweru crossowego

Do największych zalet roweru crossowego zaliczymy z pewnością jego uniwersalność. Rower ten jest naprawdę bardzo wszechstronny i jeśli potrzebujemy roweru do wszystkiego, to jest to strzał w dziesiątkę. Warto podkreślić również, że crossy mają obecnie bardzo dobry stosunek ceny do jakości.