Jak wybierać raki na buty?

Każdy miłośnik doskonale wie, że raki na buty to jeden z najbardziej podstawach elementów wyposażenia każdego górskiego podróżnika. Jak się jednak okazuje, mało kto z górskich pasjonatów wie, jak się powinno raki wybierać. Jakimi zatem cechami powinny się one charakteryzować? Na co powinno się zwracać uwagę podczas ich kupowania?

Sztywność raków

Zdecydowanie najbardziej podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy kupuje się na www.polarsport.pl raki na buty, to wybranie odpowiedniej ich sztywności. Sztywność raków będzie miała wpływ na dwie sprawy — na to, jak będą wygodne podczas ich noszenia, a także na skuteczność ich używania.

Raki o charakterystyce sztywnej będą dobrze dopasowywały się do butów podczas ich pracy, a także będą bardzo skuteczne w czasie chodzenia w nich po lodzie oraz silnie zaśnieżonej ścieżce. Jeśli jednak ktoś planuje wspinaczkę wysokogórską, mogą się ona okazać za mało skuteczne. W takim wypadku trzeba zdecydować się na raki sztywne, które nie wyginają się w żadnym stopniu, ale w zamian tego zapewniają rewelacyjną przyczepność.

Raki na buty — materiał wykonania

Kolejną sprawą, o której trzeba bardzo mocno pamiętać podczas wybierania raków, jest materiał, z którego będą one wykonane. Co zatem jest dostępnego na rynku?

Zdecydowanie najpopularniejsze są raki z aluminium. Są one sprzedawane w bardzo dobrej cenie, są lekkie i wygodne. Ich struktura sprawia, że bardzo dobrze sprawdzają się w niezbyt wymagających warunkach pracy, czyli będą doskonałym wyborem dla każdego amatora. Jeśli jednak chce się mieć sprzęt znacznie lepszej jakości, poleca się wybranie raków stalowych. Są one bardzo mocne i o niezwykle dużej sztywności. Są również odporne na właściwie wszystkie uszkodzenia, więc nie ma ryzyka, że podczas wspinaczki stracą swoje właściwości. Polecane są wszystkim tym, którzy planują wspinaczkę po stromych zboczach.

Wybieranie raków, choć może się wydawać dość trudnym zadaniem, to jednak w istocie jest stosunkowo proste, trzeba tylko pamiętać o dwóch najważniejszych sprawach, czyli o wspomnianych wyżej kwestiach związanych ze sztywnością, oraz materiałem wykonania.