Dlaczego turyści górscy powinni być wyposażeni w detektory lawinowe?

W detektory lawinowe powinny zaopatrzyć się wszystkie osoby, które wybierają się podczas zimy w rejony średnich, a także wyższych pasm górskich.

Jak dokładnie działają detektory lawinowe?

Warto zdawać sobie sprawę, że detektory lawinowe działają na zasadzie emisji, a także odbioru fal radiowych o częstotliwości 457 kHz. Ponadto dostępne obecnie na rynku produkty zostały wyposażone przez producentów w trzy anteny. W ten sposób ich sygnał jest nie tylko bardziej dokładny, ale również zdecydowanie mniej podatny na różnego rodzaju zakłócenia.

Osoba, która wychodzi w góry powinna przełączyć omawiany detektor lawinowy na tryb nadawania sygnału. Z kolei w sytuacji, gdy konieczne będzie przeprowadzenie akcji poszukiwawczej zasypanych przez lawinę osób, należy włączyć tryb poszukiwania, który polega na odbiorze fal nadawanych przez detektory poszkodowanych.

Detektory lawinowe zdecydowanie pomagają zwiększyć bezpieczeństwo w górach. Jest znacznie większe prawdopodobieństwo odnalezienia osób posiadających omawiany produkt w przypadku zasypania przez dużą warstwę śniegu. Nie jest rekomendowane wkładanie detektora do plecaka czy kieszeni kurtki. Należy go bowiem właściwie zamocować do specjalnej uprzęży, którą następnie zalecane jest bezpośrednio założyć na siebie.

Jest to konieczne, bowiem w przypadku kotłowania się w śniegu lawinowym można przez przypadek podrzeć swoją garderobę, niezależnie od ewentualnych strat sprzętowych, detektor zawsze powinien być blisko użytkownika.