Białko dla sportowców w diecie wegańskiej i wegetariańskiej

Białko to najważniejszy makroelement wśród osób aktywnych fizycznie. Odpowiada za budowanie i utrzymanie masy mięśniowej. Oprócz tego ma wpływ na lepszą regenerację oraz wytrzymałość kości, ścięgien i stawów. W przypadku wegetarian dostarczenie odpowiedniej ilości białka jest nieco prostsze, jednak weganie także mogą to zrobić.

Źródła białka w diecie wegańskiej

W przypadku wegan źródła białka to warzywa strączkowe, orzechy i zboża. Warzywa i owoce również zawierają białko, jednak jest to mała ilość. Najbardziej wartościowe białko zawiera soja, ze względu na dużą zawartość estrogenów nie powinniśmy spożywać jej za dużo. W diecie wegańskiej musimy zadbać o różnorodność, gdyż tylko wtedy dostarczymy do organizmu wszystkich niezbędnych aminokwasów. W przypadku wegetarian sprawa jest prostsza, ponieważ możemy spożywać jajka, mleko i jego przetwory. Dzięki temu łatwiej jest nam dostarczyć odpowiednią ilość białka.

Białko dla sportowców w diecie wegańskiej

Białko jest bardzo ważne w diecie osób regularnie ćwiczących niezależnie od stopnia zaawansowania. W diecie wegańskiej może być ciężko zaplanować posiłki tak, żeby dostarczyć odpowiednią ilość tego makroskładnika. W tym wypadku powinniśmy się zaopatrzyć w odżywki białkowe dla sportowców, które są dostępne w wersji wegańskiej. Najczęściej spotykana jest odżywka z białkiem sojowym bądź grochowym. Oprócz tradycyjnych odżywek możemy kupić także batoniki proteinowe, które mogą być zdrową przekąską w ciągu dnia. Jest to dobre urozmaicenie diety wśród osób aktywnych.

Diałko dla sportowców dostępne w tym miejscu.